Media

18
Ukraińska rodzina zaatakowana w centrum Lublina

Pani Oksana, jej 13-letni syn i ciężarna, dorosła córka zostali zaatakowani w centrum Lublina. Jak podają, dwóm mężczyznom prawdopodobnie „nie podobało się, że mówią po ukraińsku”. Sprawą zajmuje się policja. Dzięki wsparciu lubelskiej Izby Adwokackiej udało nam się skontaktować ukraińską rodzinę z adwokatką Anną Adamską-Gallant, która zgodziła się reprezentować ją pro bono. 

17
Brytyjczyków czeka śmierć.Nie można nic zrobić

Rosja rozpoczęła pokazowe procesy sądowe. Nie bez powodu zaczęła od skazania cudzoziemców. Reżim chce w ten sposób odstraszyć ochotników od wspierania Ukrainy w walce. – Kreml poprzez kolejne wyroki będzie starał się zdestabilizować sytuację polityczną w państwach, z których dani ochotnicy pochodzą – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Michał Marek, autor monografii „Operacja Ukraina” i ekspert w dziedzinie dezinformacji. – Nie ma skutecznego mechanizmu zmuszenia Rosji do przestrzegania prawa międzynarodowego – ocenia Anna Adamska-Gallant, adwokatka, która wcześniej orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.

16
Rosyjska wersja "sprawiedliwości". Taki sąd czeka żołnierzy z batalionu Azow

Rosjanie zapowiedzieli stworzenie „nowej Norymbergi”, czyli międzynarodowego trybunału, który ma osądzić „nazistowskich zbrodniarzy” z batalionu Azow. – To kolejny element propagandy rosyjskiej – mówi WP adwokat dr Anna Adamska-Gallant.

15
O zbrodniach wojennych

O zbrodniach wojennych Anna Adamska-Gallant w rozmowie z Marcinem Celińskim.

 

14
Ludobójstwo a zbrodnia wojenna

– Zbrodnie wojenne polegają na naruszeniu reguł dotyczących prowadzenia wojny, ponieważ również wojna, jak każda działalność człowieka, jest uregulowana prawem. Natomiast ludobójstwo jest bardzo specyficzną zbrodnią, która może być również zbrodnią wojenną – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 sędzia międzynarodowa dr Anna Adamska-Gallant.

13
Zbrodnie wojenne trzeba udowodnić, a dane świadków - zabezpieczyć

Praktyką jeśli chodzi o postępowania dotyczące zbrodni wojennych jest to, że w początkowej fazie, zasadnicza część materiałów czy informacji jest gromadzona w mniej formalny sposób, zwłaszcza przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, humanitarnych itd. 

12
"Ten kto pociąga za spust popełnia swoją zbrodnię wojenną"

Długa droga do tego, żeby Władimir Putin stanął przed sądem, ale zależy nam na tym, żeby konsekwencje zbrodni ponieśli ci, którzy podejmowali decyzje i ci, którzy wydawali rozkazy i ci, którzy inwazję na Ukrainę przygotowali – dr Anna Adamska-Gallant, adwokat i była sędzia orzekająca w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne

11
Skala zbrodni, skala brutalności w Ukrainie, jest porażająca

Dr Anna Adamska-Gallant (była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne) mówiła, o jakiej zbrodni dopuścili się Rosjanie w Buczy. „Oglądałam wczoraj obrazy z Buczy. Uderzyło mnie, że Rosjanie nie próbowali ukryć tego, co zrobili. To szokujące. W byłej Jugosławii zacierano ślady, ukrywano zwłoki, a tutaj występuje to wręcz jako prowokacja. Chyba chcieli w ten sposób pokazać, że niczego się nie boją i są gotowi na wszystko.

10
Zbrodniarze zostawili wiele dowodów

Najłatwiej udowodnić Rosji agresję na Ukrainę, ale do jej osądzenia trzeba specjalnego trybunału – mówi Anna Adamska-Gallant, sędzia orzekająca w Kosowie ws. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.

09
Kluczowe jest ukaranie dowódców

„Te obrazy, które możemy oglądać, są absolutnie szokujące. Poziom zniszczeń, poziom brutalności rosyjskich żołnierzy przekracza ludzkie pojęcie. Nawet dla takiej osoby, która zajmowała się zbrodniami wojennymi, jak ja. To są dowody na zbrodnie wojenne” – mówiła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Anna Adamska-Gallant, adwokat i była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne. Od kilku dni świat obiegają drastyczne filmy i nagrania z miast i wsi odbitych przez ukraińską armię. Ukazują ogrom bestialstwa, jakiego dopuścili się Rosjanie na ludności cywilnej.

08
Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych już się rozpoczęło.

– Na miejscu działają ukraińscy śledczy i prokuratorzy, którzy prowadzą czynności dowodowe. Na tym etapie kluczowe jest zabezpieczenie dowodów na miejscu – tak działania w sprawie zbrodni wojennych w Buczy ocenia dr Anna Adamska-Gallant, specjalistka ds. prawa karnego, w tym międzynarodowego. Uwaga, materiał zawiera drastyczne zdjęcia. Wyłącznie dla osób dorosłych.

07
Anna Adamska-Gallant: W Ukrainie już teraz jest wymierzana sprawiedliwość

To nie są akty zemsty. To są sprawy sądowe prowadzone zgodnie z kodeksem karnym Ukrainy, który nie przewiduje kary śmierci – mówi prawniczka Anna Adamska-Gallant. 

06
Czy Putin odpowie w Hadze za wojnę?

Joe Biden czy polski sejm już nazywają to, co dzieje się w Ukrainie „zbrodnią wojenną”, a Putina „zbrodniarzem”. Jest to oczywiście retoryka polityczna, bo nie został za to skazany. Ale w języku potocznym i politycznym są podstawy, żeby mówić o Putinie „zbrodniarz wojenny” – mówi adw. Anna Adamska-Gallant, była sędzia międzynarodowa, która orzekała m.in. w sprawach o zbrodnie wojenne w Kosowie.

05
Putin stanie przed trybunałem karnym za zbrodnie na Ukrainie? Ekspertka: droga do tego będzie daleka

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie „obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy”. – Istnieje szansa, że Władimir Putin stanie przed Trybunałem, jednak droga do tego będzie bardzo daleka – ocenia adwokat Anna Adamska–Gallant w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy. 

04

Kreml oburzony słowami o Putinie jako zbrodniarzu wojennym

 Istnieją już przesłanki, że strona rosyjska dopuszczała się i wciąż dopuszcza zbrodni wojennych, jak też przeciwko ludzkości — mówi z kolei Onetowi dr Anna Adamska-Gallant, adwokatka, była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawie o zbrodnie wojenne.

03

Zbrodnia wojenna a zbrodnia przeciwko ludzkości

Czym różni się zbrodnia wojenna od zbrodni przeciwko ludzkości?

Czym różni się zbrodnia wojenna od zbrodni przeciwko ludzkości? Czy Międzynarodowy Trybunał Karny i Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości to jedno i to samo? Czym są sądy hybrydowe? O tych oraz innych kwestiach dotyczących odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w Ukrainie rozmawiałam w Radiu Wrocław. Zapraszam do słuchania od 11 minuty.

02

Międzynarodowy sąd?

Kto i gdzie mógłby osądzić prezydenta Rosji Władimira Putina i innych odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne – na to pytanie próbowała odpowiedzieć w TVN24 adwokat i była sędzia Anna Adamska-Gallant, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.

 

01

Prokurator w Hadze wszczyna śledztwo w sprawie agresji Rosji w Ukrainie.

 

– Nie osądzimy wszystkich żołnierzy biorących udział w tej wojnie, ale Putina czy Ławrowa możemy – mówi WP Anna Adamska-Gallant, adwokatka, która wcześniej orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.

Do góry